[ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ] [threecolumns]

ΚΥΠΡΟΣ

[ΚΥΠΡΟΣ] [threecolumns]

“Πέταξε” στην κορυφή η ΑΕΚ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τη σεζόν η ΑΕΚ, η οποία καλείται να υπερασπιστεί τον τίτλο της πρωταθλήτριας που κατέκτησε πέρυσι. Μετά το “διπλό” στην Ουγγαρία, που την έφερε με το ένα πόδι στους ομίλους του Champions League, η “Ένωση” επιβλήθηκε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στην πρεμιέρα της Super League και ανέβηκε με το “καλησπέρα” στην κορυφή της βαθμολογικής κατάταξης.

Πόνσε (37΄) και Λιβάγια (47΄) πέτυχαν τα γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους, που παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στη Βίντι.

Στην πρώτη του εμφάνιση ως βασικός, ο Αργεντινός Εζεκιέλ Πόνσε ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ στο α΄ ημίχρονο. Βοηθούσε στην κυκλοφορία της μπάλας και άνοιγε διαδρόμους, αλλάζοντας θέσεις με τον Λιβάγια. Έκανε “μαγική” ενέργεια στο 21΄, αλλά το σουτ του έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 37΄ άνοιξε το σκορ μετά από διαδοχικά λάθη των αμυντικών του ΠΑΣ και ασίστ του Λιβάγια.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπακάκης πέρασε από δεξιά τη μπάλα στον Λιβάγια κι αυτός την έστειλε στα δίχτυα, διπλασιάζοντας τα τέρματα των γηπεδούχων.

Η συνεργασία Λιβάγια-Πόνσε γέμισε αισιοδοξία τους φίλους της ΑΕΚ, που είδαν την ομάδα τους να βγάζει αυτοματισμούς στον αγωνιστικό χώρο και να κινδυνεύε ελάχιστα από τον αντίπαλό της.